Urodzony 21 maja 1967 w Poznaniu przygodę ze sztuką rozpoczął od udanego konkursu rysunku w New Delhi w Indiach gdzie został jednym z laureatów i zdobył srebrny medal . Zawsze miał ciągoty do zmiany rzeczywistości. W młodzieńczych zakręconych czasach w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonych celów niezawodna okazała się zwana potocznie grupa GEMELA ( DGMELO-Dyskusyjna Grupa Miłośników Electric Light Orchestra ), której był współinicjatorem. Była ona swoistym antidotum w czasach transformacji politycznej. W latach 1982-1987 ukończył Marcinka jedno z najlepszych w Poznaniu Liceum Ogólnokształcące nr 1, zgłębiając tajniki metafizyczne przedmiotów na kierunku matematyczno-fizycznym. Wiedza i umiejętności tam zdobyte pozwoliły mu w latach 1987-1992 studiować w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Katedrze Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego gdzie swoje skrzydła pozwoliła mu rozwinąć Pracownia Designu Inspirującego prof. Hałasa oraz Pracownia Bioniki w Projektowaniu u prof. Dreszera która pozwoliła odkrywać nam świat na nowo. Nie obyło się też bez podnoszenia swoich umiejętności na 3 letniej Pracowni Projektowania Komunikacji Wizualnej prof. Regimowicza. Studia ukończył w latach 1994 dyplomem KRZESŁAWE z wzornictwa przemysłowego nadając przedmiotom metafizyczny wymiar użytkowy.
Zmieniać rzeczywistość rozpoczął już w czasie studiów realizując projekty dla rodzinnej firmy jubilerskiej zdobywając srebrnego niedźwiedzia na międzynarodowych targach jubilerskich w Berlinie. W latach 1992-1994 założył Studio Komunikacji Wizualnej – PROLOG, jest Autorem Systemu Informacji Wizualnej dla PeKaO SA w Wielkoposce. W 1994-2007 kontynuował działalność tworząc firmię Prolog Design - Systemy Informacji Wizualnej gdzie zajmowal się projektowaniem logotypów, ikonografiki,CI, ujednolicaniem spójności dla klientów sieciowych, wdrażaniem marek. Współpracował z Robertem Majkutem przy tworzeniu pierwszego Multikina w Polsce. 2000 rok przyniósł prace nad autorskim projektem Systemu Informacji Miejskiej oraz Wielkopolskiej Informacji Wizualnej przy wsparciu senatora Wojciecha Kruka. Co pozwoliło na stworzenie i wybranie odpowiedniej koncepcji, technologii, dokumentacji technicznej i opracowań materiałowch, kalkulacji i wycen. W 2001 opracował koncepcję, projekt i prowadził nadzór nad wykonawstwem systemu MEBLI MULTIMEDIALNYCH dla firmy Kulczyk Tradex w Poznaniu. W 2002 opracował technicznie i nadzorował nad wdrożeniem i wykonaniem informacji kierunkowej "Środek Poznania" dla firmy Diagram przy współpracy Gazety Wyborczej. W 2003 został autorem koncepcji systemu Informacji kierunkowej dla I części Centrum Sztuki i Biznesu STARY BROWAR 5050 laureata I nagrody w konkursie na najlepsze centrum handlowe na świecie i w Europie, przyznawaną przez ICSC Phoenix Arizona USA oraz w Polsce nagrodę Jana Babtysty Quadro, obiekt uznany za IKONĘ POLSKIEJ ARCHITEKTURY. W 2004 wykonawca systemu informacji kierunkowej i terenowej dla siedziby Autostrady Wielkopolskiej. W 2005 współpraca z Lech Browary Wielkopolski w zakresie reklamy, komunikacji kierunkowej i terenowej, posterów, standów, opakowań i innych elementów sprzedaży marki.
Pracuje w zespołach projektowych, przy realizacjach współpracuje z przemysłem, wykonawcami i projektantami, koordynuje i wdraża systemy informacji wizualnej i kierunkowej, wykonuje projekty graficzne, logotypy, aranżuje formy i przestrzeń, zajmuje się szeroko pojętym designem, rysunkiem, szkicami i grafiką, ma dobra mocną technicznie kreskę rysunkową. Organizuje wystawy, asystent na planie reżyserskim, aranżuje stoiska targowe. Współpracuje z agencjami reklamowymi takimi jak - DIAGRAM, biurami architektonicznymi – ADS, Sipińscy, prof. Gurawski, firmami w płaszczyźnie projektów, wdrożeń i realizacji – Energetyka, Kühne & Nagel, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Zielonogórskie Zakłady Nafty i Gazu, Huta Szkła Warta, Wielkopolski Bank Kredytowy, Energetyka Poznańska, Polska Kasa Oszczędności Bank Państwowy, Akademia Rolnicza i inne. Od 2008 roku projektuje indywidualnie oraz dla powstałej w tym roku firmy PrologDesign EM tworząc niepowtarzalne wzory użytkowe. Miłośnik sportu i rekreacji ze wskazaniem na dobry Jazz. Otwarty na wyzwania w dążeniu do stworzenia lepszego otaczającego nas świata.
Autor wystawy "PRYWATNA ATMOSFERA" podczas TORTONA DESIGN WEEK 2012 w MEDIOLANIE w TEMPORARY MUSEUM FOR NEW DESIGN, w której zaprezentował obiekty wyselekcjonowane przez CEO Giselle borioli i Giullio Cappellini kuratora wystawy, światowej sławy designera. W śród mebli znalazła się rzeźba użytkowa „gondola”, bo pierwotnie miała mieć taką nazwę, oparta jest o konstrukcję łodzi. Jednak przez unoszącą ją falę, którą wprowadziłem w celu wyselekcjonowania dwóch miejsc, powstała forma przypominająca konturem kształt ust. Dlatego uznałem, że nazwa FLIRT ( obecnie GRAZIA ) będzie bardziej sprzyjająca przebywaniu w jej towarzystwie. Drugim była innowacyjna wielofunkcyjna pufa TANGO to wiele mebli w jednym, która pozwala poddawać się swojemu przeznaczeniu zmieniając charakter pomieszczenia. A w końcu stół VIS@VIS mający na celu rozwiązać odwieczne problemy z ukochanymi gadżetami, a przede wszystkim kwiatami, które zawsze chcemy mieć na stole kiedy nie ma na to miejsca.
Pufa Tango zajęła II miejsce w konkursie Core77 Design Award w Nowym Jorku w kategorii Furniture& Lightning dla profesjonalistów.
Pufa Tango została nominowana w Danii do nagrody INDEX AWARD 2013 Home category jednej z najważniejszych wydarzeń na świecie w dziedzinie designu.
mobile +48 604 511 584, ryszard.manczak@gmail.com